تبلیغات
هدف فردا

نویسنده: هدف فردا |
یکشنبه 12 آذر 1391 |

چرا ما به گاز ترکمنستان وابسته شدیم؟

انرژی - تامین گاز برخی از نقاط شمالی ایران به عنوان کشور دارنده دومین ذخایر گاز جهان با کاهش شدید واردات گاز از ترکمنستان تهدید شد؛ این در شرایطی است که تولید گاز ترکمنستان کمتر از 50 درصد تولید گاز ایران است.

ایران در سال 2010 با تولید 138.5 میلیارد متر مکعب گاز حدود 4.3 درصد از تولید جهانی گاز را به خود اختصاص داد اما مصرف حدود 136.9 میلیارد متر مکعب باعث شد دومین دارنده ذخایر گازی دنیا در جایگاه بیست و چهارم صادرات گاز جهان قرار گیرد و تنها صادرات صورت گرفته نیز به میزان 8.42 میلیارد متر مکعب به کشور ترکیه صورت گیرد.
این در حالی است که ترکمنستان با تولید نیمی از حجم تولیدی گاز ایران، توانست موجب نگرانی وزارت نفت در تامین گاز فصل سرمای استان های شمالی کشور شود..... 


جمعیت ترکمنستان طی سالهای اخیر بیش از پنج میلیون نفر و مساحت آن حدود 500 هزار کیلومتر مربع گزارش شده است که بر این اساس مساحت آن یک سوم ایران و جمعیت این کشور یک چهاردهم جمعیت ایران می باشد؛ البته باید توجه داشت که ترکمنستان در شمال شرق ایران واقع شده و از آب و هوای سردتری نسبت به کشورمان برخوردار است.
ترکمنستان هر ساله 66.1 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی تولید و تنها 19 میلیارد متر مکعب از این تولید را به مصرف می رساند و 47.1 میلیارد متر مکعب باقی مانده را به کشورهای روسیه، اوکراین و ایران صادر می کند.
در حالی که ایران با 34 هزار میلیارد مترمکعب گاز قابل برداشت دومین دارنده ذخایر گاز در جهان است؛ بر اساس آمارهای شرکت ملی گاز ایران، در سال گذشته روزانه بیش از 32 میلیون مترمکعب گاز از کشورهای ترکمنستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده که افزایش حدود 31 درصدی نسبت به سال 1389 را نشان می دهد.
عمده ترین دلیل کاهش حجم صادرات، افزایش مصرف در شبکه داخلی کشور است که به گفته "جواد اوجی" مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، هم اکنون تعداد 15 میلیون و 351 مشترک از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند که شامل 922 شهر و 13 هزار روستا می باشد و به این ترتیب ضریب گازرسانی خانوار شهری و روستایی به ترتیب 97 و 58 درصد افزایش یافته است.
این آمار اگر چه در خدمت رسانی به مردم جزو افتخارات به حساب می آید و بعنوان یک دستاورد در تمامی گفت و گوهای مدیران نفت و گازی کشور مطرح می شود اما ایران را از درآمدهای ارزی هنگفت که می توان با صادرات گاز بدست آورد، بی نصیب گذاشته است.
براساس این گزارش، ظرفیت واردات گاز ایران از ترکمنستان روزانه 45 میلیون متر مکعب است که گفته می شود در ماه های اخیر این حجم به دو میلیون متر مکعب کاهش یافته بود؛ در این راستا "رستم قاسمی" وزیر نفت و "جواد اوجی" مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران هفته گذشته در سفری به ترکمنستان با وزیر انرژی این کشور دیدار کرده و درباره امکان افزایش صدور گاز ترکمنستان به ایران از سه نقطه مرزی مذاکره کردند که بر اساس آن توافق هایی در این زمینه حاصل شد.برچسب ها : گاز ترکمنستان , استان های شمالی کشور , ...... ,


آخرین مطالب

» تازه ترین آرایش کاندیداهای مجلس دهم در حوزه های گیلان ( دوشنبه 11 خرداد 1394 )
» میانگین سنی مسئولان کشور چقدر است؟ ( سه شنبه 18 فروردین 1394 )
» شخصیت زدگی و استبداد فرهنگی ( دوشنبه 20 بهمن 1393 )
» فرق مدیران دولتی در ایران و اروپا ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» از دولت خاتمی تا احمدی نژاد و روحانی ( یکشنبه 16 آذر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» سخنـان بـزرگان و اندیـشمندان در مـورد دوسـت ( شنبه 29 شهریور 1393 )
» شش راه برای جلب محبت مردم ( یکشنبه 9 شهریور 1393 )
» پنج مورد پشیمانی عمده ی انسان ها در هنگام مرگ ( شنبه 24 خرداد 1393 )