تبلیغات
هدف فردا

نویسنده: هدف فردا |
جمعه 17 آذر 1391 |

کم شدن اعتماد بین مردم نشانه چیست؟

افراد به تدریج یاد می‌گیرند به کسی اعتماد نکنند شاید اگر دلسوزان فرهنگی به جای جنجال و قشون کشی بر سر یک فیلم در سینما به فکر مسائل کلان جامعه بودند امروز وضعیت جامعه اینچنین نبود.

وجود شاخص‌هایی همچون میزان جرم و جنایت، میزان قانون‌شکنی، وضعیت رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، میزان پرخاشگری و درگیری‌های خیابانی، میزان خیانت در امانت، میزان چک‌های برگشتی، میزان مصرف مواد مخدر، وضعیت طلاق، میزان مهاجرت، میزان دعاوی، میزان فرار از مالیات، میزان خودکشی و... را باید ملاک وضعیت نابهنجار در جامعه دانست.....


مردم به یکدیگر اعتماد ندارند و برای این کار دلیل خوبی هم دارند، زیرا در این جامعه اگر فردی توانایی تصاحب چیزی را داشته باشد (حتی اگر این اقدام او باعث قانون‌شکنی و آسیب دیدن بقیه افراد جامعه شود) درنگ نخواهد کرد.
یک جامعه سالم از سرمایه اجتماعی بالایی برخوردار است؛ زیرا افراد جامعه با یکدیگر روابطی اعتمادآمیز دارند. افراد ضمن تأمین منافع خود، به دیگران نیز سود می‌رسانند و اگر سود بردن مستلزم زیان وارد کردن به دیگران باشد، از آن چشم‌پوشی کرده و به راحتی اعتماد دیگران به خود را خدشه‌دار نمی‌کنند.

در مقابل در جامعه بیمار، روابط به شکلی در جریان است که اعتماد ایجاد نمی‌شود. در این جامعه هرکس به فکر نفع شخصی خود است و چون نمی‌تواند منافع خود را در ارتباط با دیگران تأمین نماید، سعی می‌کند به تنهایی منافع خود را در جامعه پیگیری کند.
در این حالت فرد ابایی ندارد که با پایمال کردن حقوق دیگران و جامعه منافع خود را تأمین کند و بنابراین دست به جرم و جنایت آشکار و پنهان می‌زند.

پس افراد به تدریج یاد می‌گیرند به کسی اعتماد نکنند و این اعتقاد رایج می‌شود که هرکس به آنها نزدیک می‌شود، درصدد آسیب زدن به منافع آنهاست. در این جامعه سرمایه اجتماعی کاهش یافته و علائم بیماری جامعه کم کم نمایان می‌شود.
فقدان سرمایه اجتماعی مترادف با بروز انحرافات اجتماعی است، چراکه سرمایه اجتماعی وجود هنجارهای رفتاری مبتنی بر تشریک مساعی را منعکس می‌کند.

انحرافات اجتماعی بالفعل نیز بازتاب نبود سرمایه اجتماعی خواهد بود . علائم نشان‌دهنده فقدان سرمایه اجتماعی، آمارهایی از رفتارهای ضد اجتماعی هستند. عواملی که امنیت اجتماعی را خدشه دار می‌کنند؛ مانند نژادپرستی، پارتی بازی، آشناپروری، بی‌تفاوتی، تبعیض جنسی، طلاق، فروپاشی خانواده، افت تحصیلی، سوءاستفاده جنسی، آدم کشی، اعتیاد و پخش مواد مخدر، کمبود سرمایه اجتماعی در جامعه را می‌رساند. شاید اگر دلسوزان فرهنگی به جای جنجال و قشون کشی بر سر یک فیلم در  سینما به فکر مسائل کلان جامعه بودند امروز وضعیت جامعه اینچنین نبود.

منبع : اندیشه ها

 برچسب ها : کم شدن اعتماد بین مردم , وضعیت رعایت قوانین , ...... ,


آخرین مطالب

» تازه ترین آرایش کاندیداهای مجلس دهم در حوزه های گیلان ( دوشنبه 11 خرداد 1394 )
» میانگین سنی مسئولان کشور چقدر است؟ ( سه شنبه 18 فروردین 1394 )
» شخصیت زدگی و استبداد فرهنگی ( دوشنبه 20 بهمن 1393 )
» فرق مدیران دولتی در ایران و اروپا ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» از دولت خاتمی تا احمدی نژاد و روحانی ( یکشنبه 16 آذر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» سخنـان بـزرگان و اندیـشمندان در مـورد دوسـت ( شنبه 29 شهریور 1393 )
» شش راه برای جلب محبت مردم ( یکشنبه 9 شهریور 1393 )
» پنج مورد پشیمانی عمده ی انسان ها در هنگام مرگ ( شنبه 24 خرداد 1393 )