تبلیغات
هدف فردا

نویسنده: هدف فردا |
یکشنبه 19 آذر 1391 |

نخستین گام اکثریت مجلس برای تجربه نظام پارلمانی

 

 

برخی که جایگاه خاصی هم در مجلس ندارند، با مارک و انگ زدن می‌کوشند، تا بیشتر نمایندگان را از حضور در عرصه‌های ملی و تصمیم‌گیری منع کنند و بسیار دوست دارند، مواضع مجلس توسط آن عده و در گوشی تعیین شود.

یکی از مسائل میان دولت‌ها و مجلس‌ها ناهماهنگی و چالش‌هایی بوده که در آغاز کار مجالس با دولت‌ها داشته‌اند.

به گزارش «تابناک»، پس از آن که در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، بی‌توجهی دولت به مجلس تا آنجا پیش رفت که رئیس جمهور، مجلس را در رأس امور ندانست، نمایندگان مجلس در تکاپو افتادند تا به نوعی در انتخابات آتی ریاست جمهوری تأثیرگذار باشند......


بنا بر این گزارش، کاظم جلالی، رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت، با حضور در سایت خبری ـ تحلیلی تابناک در همین باره گفت: به تازگی در شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت - که بیش از 40 نفر از نمایندگان عضو هستند-،  با همدلی تصمیم گرفته شد که نمایندگان این فراکسیون هماهنگ وارد انتخابات ریاست جمهوری شوند تا بتوانند به صورت جمعی در انتخابات موثر واقع شده و در نهایت با رایزنی با نامزدهای موجود، در انتخاب نامزد اصلح به جامعه کمک کنند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در تشریح کارهای مقدماتی این فراکسیون در خصوص انتخابات پیش روی ریاست جمهوری گفت: تصمیم بر این شده است که سه کمیته در فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت تشکیل شود که در نشست آتی مجمع عمومی این فراکسیون مطرح و مورد تصمیم گیری واقع خواهد شد.

وی اظهار داشت:  یکی از این کمیته‌ها مسئولیت تعیین معیار‌ها را خواهد داشت، دیگری موظف به شناسایی کاندیداهای بالقوه و بالفعل خواهد بود و در پایان، کمیته‌ای نیز به نمایندگی از همه اعضای فراکسیون، مسئول مذاکره با نامزدهای نهایی خواهد بود.

جلالی گفت: واقعیت آن است که شرایط داخلی، منطقه ای و جهانی کشور، کارآمدی دولت آینده را ضروری کرده است و این مهم اجتناب ناپذیر است. دیگر فرصت ناکارآمدی و یا کم کارآمدی وجود ندارد. رییس جمهور آینده باید هماهنگ کامل با مقام معظم رهبری باشد و دوما هم راستا با مجلس شورای اسلامی و اکثریت آن باشد تا برای حل مشکلات مردم و کار آمدی نظام گام موثری برداشته شود.

جلالی در ادامه با انتقاد از برخی انحصارطلبی‌‌ها توسط جریانی و برخی از نمایندگان مجلس نهم، افزود: اگر فراکسیون اکثریت مجلس بتواند در کنار ایفای وظایف تقنینی، به صورت فعال و تصمیم و حرکت جمعی و همدل و به دور از عمل جزیره‌ای، انفرادی و متفرق به انتخابات ریاست جمهوری ورود کند، می‌توان مدل ابتدایی از نظام پارلمانی را بدون تغییرات قانون تجربه کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات آتی ۱+۵ با جمهوری اسلامی اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی خواهان ادامه کار بر سر میز مذاکره است، ولی میز مذاکره‌ای که روی آن چیزی باشد.

وی افزود: متأسفانه، آمریکایی‌ها مذاکره را برای مذاکره می‌خواهند و شگرد آن‌ها همواره این است که در عمل یک کار انجام می‌دهند و در ظاهر به گونه‌ای دیگر سخن می‌گویند.

جلالی با بیان این که گویا در درون آمریکا یکسری به رهبری دولت وظیفه برخورد نرم یعنی سیاست هویج و جمهوری خواهان در کنگره به دنبال برخورد سخت یعنی چماق با ایران هستند، گفت: تجربه نشان داده است که هر‌گاه آمریکایی قصد تشدید فشار‌ها را دارند، در رسانه‌ها چنین وانمود می‌کنند که خواهان مذاکره هستند و آمادگی خود را اعلام کرده‌اند، اما در باطن روند را به گونه‌ای پیش می‌برند که مذاکرات قفل شده و آن‌ها بهانه لازم برای برخورد بیشتر را به دست گیرند.

نماینده مردم شاهرود در مجلس با اشاره به برخی کج‌سلیقگی‌ها گفت: متأسفانه با وجود اینکه مجلس یک ارگان سیاسی است و یکی از کارکردهای آن، راه‌یابی به مسائل سیاسی است، برخی که جایگاه خاصی هم در مجلس ندارند، با مارک و انگ زدن تلاش دارند تا بیشتر نمایندگان را از حضور در عرصه‌های ملی و تصمیم‌گیری منع کنند و بسیار دوست دارند مواضع مجلس از سوی آن عده و در گوشی و به صورت پنهان تعیین شود.

وی ادامه داد: اما رویکرد جدید فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت آن است که همه نمایندگان عضو فراکسیون در تمام تصمیم‌گیری‌ها نقش داشته باشند و برای این که دیگر حالت پدرخواندگی بر مجلس حاکم نباشد، باید یکسری اتفاق نظر میان نمایندگان اکثریت انجام گیرد تا بتوان جایگاه رفیع مجلس در نظام جمهوری اسلامی را احیا کرد.

کد خبر: ۲۹۰۳۱۶
برچسب ها : تجربه نظام پارلمانی , مرکز پژوهش‌های مجلس , کاظم جلالی ,


آخرین مطالب

» تازه ترین آرایش کاندیداهای مجلس دهم در حوزه های گیلان ( دوشنبه 11 خرداد 1394 )
» میانگین سنی مسئولان کشور چقدر است؟ ( سه شنبه 18 فروردین 1394 )
» شخصیت زدگی و استبداد فرهنگی ( دوشنبه 20 بهمن 1393 )
» فرق مدیران دولتی در ایران و اروپا ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» از دولت خاتمی تا احمدی نژاد و روحانی ( یکشنبه 16 آذر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» سخنـان بـزرگان و اندیـشمندان در مـورد دوسـت ( شنبه 29 شهریور 1393 )
» شش راه برای جلب محبت مردم ( یکشنبه 9 شهریور 1393 )
» پنج مورد پشیمانی عمده ی انسان ها در هنگام مرگ ( شنبه 24 خرداد 1393 )