تبلیغات
هدف فردا

نویسنده: هدف فردا |
چهارشنبه 22 آذر 1391 |

شیوع جامعه پذیری منفی در بین جوانان

شیوع پدیده‌ای مانند پارتی بازی، تبارگماری، باندبازی و بی‌توجهی به شایسته‌سالاری که از مفاسد اداری هستند راهزن دانایی، تعهد، تلاش و ارزش‌های عام شده اند. چرا که برای دستیابی به منابع (مادی و منزلتی) دانش و شایستگی‌ها ثمربخش نمی‌شوند

سعید خراطها
پایین آمدن سن اراذل و اوباش(دستگیرشدگان توسط پلیس پایتخت در طرح دستگیری اراذل و اوباش) و اینکه 95 درصد از دستگیرشدگان را جوانان کمتر از 25 سال تشکیل می‌دهند(آمار ارائه شده توسط فرمانده پلیس تهران در اردیبهشت 1391) نشانه‌ای است از بالا رفتن سن جامعه‌پذیری منفی. جامعه‌پذیری فرآیندی است که طی آن هنجارها و ارزش‌های اجتماعی و سپس قانون و قواعد اجتماعی به افراد منتقل می‌شود. این فرایند از بدو تولد آغاز می‌شود و رفته رفته فرد را برای پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی و قضایی آماده می‌کند. هرگونه نقص در فرآیند جامعه‌پذیری زمینه ساز بروز انحراف از هنجارها در افراد خواهد بود....


شیوع پدیده‌ای مانند پارتی بازی، تبارگماری، باندبازی و بی‌توجهی به شایسته‌سالاری که از مفاسد اداری هستند راهزن دانایی، تعهد، تلاش و وفاداری به آرمان‌ها و ارزش‌های عام شده اند. چرا که برای دستیابی به منابع (مادی و منزلتی) دانش و شایستگی‌ها ثمربخش نمی‌شوند و این باندبازی و پارتی بازی است که مایه دستیابی به منابع اجتماعی می‌شود.

افرادی که ضمن اشغال پایگاه‌ها و جایگاه‌های علمی و مدیریتی با تکیه بر مدارک جعلی یا سرقت علمی جلب منزلت نموده‌اند جعل مدرک و مدرک‌گرایی را مشروعیت می‌بخشند و اخلاق در علم را فرو می‌ریزند. و بی‌مجازات ماندن آنها جریان دانش اندوزی و تولید علم را دچار انحراف و ارزش‌های علمی را دچار تعارض و تضاد می‌کند.

 در این شرایط قانون مورد ستایش و احترام قرار نخواهد گرفت و قانون توانایی خود را در میانجی‌گری در اختلافات و ایجاد نظم و غیره از دست می‌دهد. در این شرایط توقع اطاعت و پیروی از قانون و رعایت حقوق دیگران منتفی است. چرا که رفتارهای غیرقانونی از جمله قاچاق، فریب، جعل و فساد اداری نه تنها بی‌مجازات مانده‌اند بلکه در ساختار آسیب زده، عاملین این جرایم منفعت کسب کرده و موجب فرو ریختن ارزش‌ها و قانون شده‌اند.

 این وضعیت به احکام صادره از مراجع قضایی نیز رنگ و بوی تبعیض می‌بخشد به علاوه از سوی دیگر اطاله دادرسی، نقص در روندهای جاری در محاکم قضایی، احساس بی‌فرجامی تعقیب قضایی و ناامیدی از احقاق حق از طریق مراجع قانونی از اعتبار دادگاه‌ها می‌کاهد و اساسا مراجعه به مراجع قضایی رسمی برای حل اختلاف ضرورت خود را از دست می‌دهد. به علاوه قضات نیز به عنوان شهروند از وضع جاری آگاهند و مجبور به قضاوت در پرونده‌های مجرمین گزینشی می‌شوند. چرا که به عنوان مثال مجبور می‌شوند فردی را به دلیل قاچاق چند تکه پوشاک مجازات کنند در حالی که قاچاقچیان عمده آزادانه به کار خود مشغولند، از مجازات به دورند.

مجموعه مطالب گفته شده شرایطی را به وجود خواهد آورد که افراد در آن در مقابل دامنه وسیعی از باید‌ها و نباید‌ها و همین‌طور ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها دچار سردرگمی و تعارض می‌شوند. در این وضعیت نظام تربیتی شامل نهادهای رسمی و غیر رسمی آموزش و پرورش و دوستان و... در آموزه‌های خود دچار تردید شده و فرآیند جامعه‌پذیری دچار اختلال و تغییر می‌شود.

در حالی که سن بلوغ اجتماعی و مسئولیت قضایی 18 سال فرض شده است، افراد نه تنها در این سن بلکه در سنین بالاتر نیز توانایی خروج از چنبره هنجارها و ارزش‌های متعارض و متضاد را نخواهند داشت و البته همواره در جلوه‌های رفتاری خود از قانون و هنجارهای اکثریت دچار انحراف ناآگاهانه می‌شوند که برای این امر به واقع باید چاره ای اندیشید.

منبع : اندیشه هابرچسب ها : فساد اداری , پایین آمدن سن اراذل و اوباش , انحراف از هنجارها ,


آخرین مطالب

» تازه ترین آرایش کاندیداهای مجلس دهم در حوزه های گیلان ( دوشنبه 11 خرداد 1394 )
» میانگین سنی مسئولان کشور چقدر است؟ ( سه شنبه 18 فروردین 1394 )
» شخصیت زدگی و استبداد فرهنگی ( دوشنبه 20 بهمن 1393 )
» فرق مدیران دولتی در ایران و اروپا ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» از دولت خاتمی تا احمدی نژاد و روحانی ( یکشنبه 16 آذر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» سخنـان بـزرگان و اندیـشمندان در مـورد دوسـت ( شنبه 29 شهریور 1393 )
» شش راه برای جلب محبت مردم ( یکشنبه 9 شهریور 1393 )
» پنج مورد پشیمانی عمده ی انسان ها در هنگام مرگ ( شنبه 24 خرداد 1393 )