تبلیغات
هدف فردا

نویسنده: هدف فردا |
یکشنبه 26 آذر 1391 |

سونامی تغییرات در کابینه به دستور مشایی به راه افتاد ، دستجردی، نجار و رستمی در آستانه برکناری از دولت

اگر محمود احمدی نژاد در ۸ روز مانده به پایان عمر کابینه اول خود، سونامی تغییرات در کابینه‌اش را به راه انداخت این روزها در ۸ ماه مانده به پایان دولت‌داریش روند تغییرات در کابینه را آغاز کرده است اما دلیل همان دلیل همیشگی است؛ هرکس مخالف مشایی باشد جایی در کابینه محمود احمدی‌نژاد ندارد.....


به گزارش نامه، موج تغییرات در کابینه اول احمدی‌نژاد با گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت آغاز شد. برکناری‌ها در سال‌های بعد نیز ادامه یافت و هر وزیری که از در مخالفت با رئیس دولت یا نزدیکان او برمی‌آمد سریعا عزل و برکنار می‌شد. اما اوج تغییرات در کابینه نهم مرداد ماه ۸۸، هشت روز مانده به جلسه تحلیف محمود احمدی‌نژاد، بود. جایی که وزرای ارشاد، اطلاعات و کار که از قضا روزگاری وزرای محبوب رئیس دولت بودند مورد غضب او قرار گرفتند و به دلیل مخالفت با نزدیک‌ترین یار او یعنی اسفندیار رحیم مشایی به فاصله چند ساعت از کار برکنار شدند تا آنجا که کابینه دولت از حد نصاب افتاد و در ‌‌نهایت با مصلحت‌گرایی صفارهرندی و حضورش در جلسات کابینه با وجود آنکه حکم عزلش صادر شده بود، دولت نهم روزهای باقیمانده خود را سپری کرد. عزل و برکناری وزراء در دولت دهم نیز دنبال شد که اوج آن برکناری منوچهر متکی، وزیر امورخارجه در حین سفر دیپلماتیک در سنگال بود که با طیفی از انتقادات از سوی نمایندگان و چهره‌های سیاسی روبرو شد. اما در ‌‌نهایت این محمود احمدی‌نژاد بود که فارغ از این انتقادات هرکس چه وزیر، چه معاون و چه مشاور را که همسو و همراه خود ندید برکنار کرد.
موتور تغییرات انتخاباتی دولت روشن شد

تغییرات در دولت اما از چند ماه پیش و در رده‌های میانی مدیران یعنی استانداران و فرمانداران بار دیگر آغاز شده است. آنجا که به فاصله‌ای کوتاه ۱۱ استاندار برکنار و چند فرماندار از سمت خود عزل شدند تا جای خود را به نزدیکان رییس دولت و البته رییس در سایه دولت، اسفندیار رحیم مشایی بدهند. این تغییرات که بنا به گفته بسیاری در جهت هماهنگ‌سازی و همراه‌سازی استانداران و فرمانداران به عنوان برگزار کنندگان انتخابات آتی با تیم انتخاباتی دولت صورت گرفته است با حواشی و اعتراضات زیادی از سوی مسئولان ارشد کشوری روبرو شد و حتی در مقاطعی عنوان شد توقف تغییرات با خواست مقامات بالاتر صادر شده است. اما محمود احمدی نژاد که در ۷ سال حضور در قدرت همواره نشان داده هیچ حرف، مصلحت و تصمیمی ولو دلسوزانه را برنمی تابد و خواست خود را بر دیگر خواست‌ها ارجحیت می‌دهد، تنها مدت زمانی کوتاه تن به این مصلحت سنجی داد و این روزها بار دیگر سونامی تغییر در کابینه را به راه انداخته است.
حلقه یاران مشایی به دور محمود احمدی نژاد

شامگاه شنبه ۱۱ آذرماه بود که رییس دولت در چهار حکم پی در پی تغییراتی را در سطح معاونان خود ایجاد و یک وزیر خود را برکنار کرد. اگرچه تغییر در معاونت‌های ریاست جمهوری و در راس آن کنار گذاشتن اسفندیار رحیم مشایی از سمت ریاست دفتری ریاست جمهوری و فرستادن او به دبیرخانه جنبش عدم تعهد و پررنگ شدن حضور اطرافیان لیدر جریان انحرافی در دولت بیش از همه خبرساز شد و تحلیلگران آن را استارت فعالیت‌های انتخاباتی دولت برای کاندیداتوری مشایی دانستند اما در دیگر سو آنچه در بحبوحه این خبر کمتر مورد توجه قرار گرفت برکناری وزیری بود که به اذعان بسیاری در مدت وزارت خود اقدامات بسیاری را در حوزه ارتباطات و فناوری کلید زده بود. هرچند دولت برکناری تقی پور را در راستای اجرای مصوبه مجلس درخصوض ادغام وزارتخانه‌ها دانست و از موضع مظلومیت‌نمایی برآمد اما پشت پرده این عزل گویای امری دیگر بود آنجا که گفته می شد رضا تقی پور به دلیل مخالفت با لیدر جریان انحرافی و مقابله با خواست‌های او از کار برکنار شده است. اما این همه ماجرا نبود. چه آنکه این روزها بار دیگر خبر برکناری وزیری دیگر به گوش می رسد و باز هم به همان دلیل همیشگی؛ مخالفت با اسفندیار رحیم مشایی،خط قرمز محمود احمدی‌نژاد!
اولین وزیر زن نظام جمهوری اسلامی کارخود را نیمه تمام می گذارد؟

اگر رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات اولین قربانی سونامی تغییرات انتخاباتی دولت لقب بگیرد، مرضیه وحید دستجردی اولین وزیر زن نظام جمهوری اسلامی که از قضا به وزارت رساندن آن با جنجال‌سازی و حواشی زیادی بین دولت و مراجع روبرو شده بود را باید دومین قربانی احتمالی این قسم تغییرات دانست. آنجا که بنا به برخی شنیده‌ها مخالفت و ایستادگی وزیر بهداشت در مقابل درخواست لیدرجریان انحرافی مبنی بر برکناری باقر لاریجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ و برادر کوچکتر علی لاریجانی رییس مجلس و از منتقدان اصلی رییس جمهور، و انتقادات صریح این روزهای وزیر بهداشت به سیاست‌های اقتصادی دولت درخصوص عدم تخصیص ارز مرجع برای واردات دارو بیش از همه دستاویز اصلی این عزل خواهد بود.

وزیر بهداشت اما این موضوع را مهم نمی‌داند و مسائل سلامت مردم را ارجح‌تر دانسته و می‌گوید«به دنبال اخبار شایعه نباشید. همه ما دیر یا زود باید برویم. اما مهم آن است که این آمدن و رفتن‌ها چه تاثیری بر زندگی دیگران خواهد گذاشت.» تا این شایعه را نه تکذیب کند و نه تایید.  امری که به حقیقت نزدیک بود ن آن را به نوعی تایید می‌کند تا اگر روزی کامران باقر لنکرانی وزیر سابق بهداشت به دلیل مخالفت با رحیم مشایی از سمت خود عزل شد وزیر جایگزین او نیز با همین استدلال از کار برکنار شود.
وزیر کشور و نفت گام‌های بعدی تغییرات انتخاباتی جریان انحرافی

به این دو وزیر باید اضافه کرد وزیر کشور و نفت را که این روزها در تیررس تغییرات رییس دولت و یارغار او مشایی قراردارند. آنجا که بنا بر شنیده‌ها و اظهارات برخی نمایندگان مجلس مصطفی محمدنجار به دلیل سمت خود در برگزاری امر انتخابات بیش از دیگر وزرا زیر ذره‌بین دولت قرار دارد. بر این اساس یکی از خواسته‌های اصلی جریان انحرافی تغییر شخص وزیر کشور و جایگزینی احتمالی محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهور در  راس این وزارتخانه است و تغییر استانداران با این انگیزه صورت گرفته تا نمایندگان به سمت استیضاح وزیر کشور سوق پیدا کنند. از سوی دیگر بنا براخبار منتشر شده و براساس دستور کار تعریف شده در جلسه گروه انحرافی این سناریو مطرح شده که تعیین سرپرست برای وزارت کشور، سه ماه قبل از انتخابات، می تواند ابتکار عمل را از مجلس گرفته و مهمترین نهاد نظارتی را در مقابل کار انجام شده قرار دهد.

در دیگر سو برخی خبرها نیز حکایت از اختلافات شدید بین رستم قاسمی وزیر پردرآمدترین وزارتخانه دولت با لیدر جریان انحرافی دارد آنجا که وزیر نفت مطالبه برخی افراد حاضر در این حلقه مبنی بر اختصاص بخشی از اعتبارات مربوط به نفت و گاز برای هزینه های انتخاباتی را رد کرده و اینگونه خشم انحرافی ها را برانگیخته است.

در این میان اظهارات چند روز گذشته رییس دولت نیز مهر تاییدی است بر تغییراتی که در روزها و ماه‌های آتی باید منتظر آن باشیم آنجا که محمود احمدی نژاد از در دفاع از تغییرات اخیر خود برآمده و آن را ناشی از ناکارآمدی افراد عزل شده دانسته است« تا زمانی که این دولت است ما تغییرات هم خواهیم داشت. ما اگر ببینیم که هر کس در جایی که سمتی را برعهده دارد دیگر نمی‌تواند کار خود را انجام دهد جای خود را به دیگری خواهد داد.ما کار طبیعی خود را انجام می‌دهیم و از اول تغییرات بوده است ما مانند یک تیم ورزشی هستیم که کار خود را انجام می‌دهیم. استراتژی و تاکتیک‌های مختلف داریم تا به هدف برسیم هدف هم پیروزی ملت است و به صورت دائم هم جابه‌جایی داریم.» برچسب ها : سونامی تغییرات , تغییرات در کابینه , تغییرات انتخاباتی ,


آخرین مطالب

» تازه ترین آرایش کاندیداهای مجلس دهم در حوزه های گیلان ( دوشنبه 11 خرداد 1394 )
» میانگین سنی مسئولان کشور چقدر است؟ ( سه شنبه 18 فروردین 1394 )
» شخصیت زدگی و استبداد فرهنگی ( دوشنبه 20 بهمن 1393 )
» فرق مدیران دولتی در ایران و اروپا ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» از دولت خاتمی تا احمدی نژاد و روحانی ( یکشنبه 16 آذر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» سخنـان بـزرگان و اندیـشمندان در مـورد دوسـت ( شنبه 29 شهریور 1393 )
» شش راه برای جلب محبت مردم ( یکشنبه 9 شهریور 1393 )
» پنج مورد پشیمانی عمده ی انسان ها در هنگام مرگ ( شنبه 24 خرداد 1393 )