تبلیغات
هدف فردا

نویسنده: هدف فردا |
یکشنبه 26 آذر 1391 |

افزایش هزینه مكالمه با تلفن ثابت

این افزایش‌ها در حالی رخ می‌دهد كه هنوز اطلاع‌رسانی دقیقی در این باره از سوی شركت مخابرات انجام نشده و لذا معلوم نیست كم و كیف افزایش قیمت‌ها چگونه است و آیا نرخ مكالمات بین‌المللی نیز افزایش یافته یا خیر.
جام جم آنلاین نوشت: پس از افزایش دو برابری هزینه اینترنت و تلاش برای افزایش نرخ مكالمه تلفن همراه این‌بار خبر می‌رسد تعرفه‌های مكالمه با تلفن ثابت به صورت پله‌ای تا نزدیك به سه برابر افزایش یافته است.
شركت مخابرات ایران كه تا پایان سال 89 به‌دلیل وجود مصوبه‌های زمان مدیریت دولتی این شركت نتوانسته بود تعرفه‌های مكالمه تلفن ثابت را افزایش دهد در روندی چراغ خاموش سعی در اضافه كردن تعرفه‌های خود دارد.....

اولین گام برای افزایش تعرفه تلفن ثابت كه با چراغ سبز وزارت ارتباطات از تهران آغاز شد، یكسان سازی كد تلفن داخل استانی بود. با این حال گام دوم شركت مخابرات ایران در افزایش نرخ تعرفه‌ها، یكسان كردن نرخ مكالمه برای ساعات مختلف شبانه‌روز است كه اخیرا كلید خورده است.

براساس یك عرف پذیرفته شده كه اكنون توسط اپراتورهای تلفن همراه نیز رعایت می‌شود، قیمت مكالمه در ساعات پایانی شب و ساعات ابتدایی روز، بسیار پایین‌تر از سایر ساعات پیك است لذا اپراتورها برای كاهش بار مكالمات در ساعات كاری و آسیب ندیدن تجهیزات خود زیر بارفشار مكالمات و ارتقای كیفیت خدمات مانند كیفیت مكالمه و كاهش زمان اتصال، مشتریان خود را ترغیب می‌كنند بخشی از مكالمات خود بویژه مكالمات طولانی و غیرضروری را در ساعات خلوت و غیر پیك انجام داده و به این ترتیب قیمت خدمات در این ساعات را گاه تا 70 درصد كاهش می‌دهند.

این امر در زمینه مكالمات خارجی و استفاده از اینترنت نیز وجود دارد. شركت مخابرات ایران نیز تا همین اواخر به این عرف پایبند بود لذا بهای مكالمه با تلفن ثابت در ساعات غیر پیك ارزان‌تر از ساعات كاری بود اما اكنون این شركت تعاملات تعرفه‌ای خود را به‌گونه‌ای تغییر داده است كه قیمت مكالمه شما در ساعت مثلا سه بعد از نیمه‌شب با ساعت 11 صبح كاری هیچ تفاوتی ندارد.

به این ترتیب تمامی تخفیف‌ها و سیاست‌های قیمتی برای پخش مكالمات در ساعات مختلف روز از میان رفته است. در نهایت این‌كه شما باید پول تلفن بیشتری بپردازید.

این گزارش می‌افزاید: این افزایش‌ها در حالی رخ می‌دهد كه هنوز اطلاع‌رسانی دقیقی در این باره از سوی شركت مخابرات انجام نشده و لذا معلوم نیست كم و كیف افزایش قیمت‌ها چگونه است و آیا نرخ مكالمات بین‌المللی نیز افزایش یافته یا خیر.

در این باره معاون نظارت بر خدمات سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی (رگولاتوری )در این خصوص اظهار كرد: پیش از این 24 ساعت شبانه‌روز به سه بازه زمانی (هفت صبح تا 13)، (13 تا 21) و (21 تا هفت صبح) و با نرخ مكالمات متفاوت تقسیم می‌شد؛ نرخ مكالمات صبح بر اساس نرخ پالس مصوب كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، نرخ مكالمات ظهر یك سوم كمتر از نرخ پالس مصوب و مكالمات شب نصف نرخ پالس مصوب (نیم‌بها) محاسبه می‌شد.

حسن رضوانی افزود: از آنجا كه تقسیم روز به سه بخش، جزو طرح‌های اختیاری شركت مخابرات بوده، اقدام اخیر این شركت برای یكسان كردن هزینه مكالمات كل روز، از نظر قانونی بی‌اشكال است.

معاون نظارت بر خدمات سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی تصریح كرد: اما در این اقدام، مخابرات به‌دلیل عدم اطلاع‌رسانی تخلف كرده‌ زیرا هنوز بیشتر مشتركان مخابرات از این تغییر آگاه نیستند لذا به مخابرات اعلام كرده‌ایم كه به‌دلیل عدم‌اطلاع‌رسانی پیش از تغییر، مجاز به دریافت وجه بیشتر از مشتركان نیست.

بازی با فرمول‌ها

این گزارش می‌افزاید: به این ترتیب تعرفه مكالمه با تلفن ثابت كه برای هر پالس 44.7 ریال بود هم‌اكنون به 51.30 ریال رسیده است، اما نكته نهفته دیگری نیز در این امر وجود دارد و آن این كه پیشتر با مصوبه دیگری زمان محاسبه هر پالس كاهش یافته بود و این یعنی هزینه بیشتر برای هر ثانیه مكالمه.

در این زمینه دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین مركز پژوهش‌های مجلس در بیستم آذرماه امسال با اشاره به افزایش تعرفه مكالمات تلفن ثابت از ابتدای اسفندماه 1390 اعلام كرده است: دو نهاد مقررات‌گذار، ـ شورای رقابت و كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ـ به‌طور مستقل با تصویب دو مصوبه مجزا موجبات افزایش تعرفه مكالمات تلفن ثابت را فراهم كردند.

ابتدا شورای رقابت یك فرمول كلی را برای افزایش قیمت یك پالس مكالمه‌ای تصویب كرد و سپس كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مدت زمان یك پالس مكالمه‌ای را كاهش داد.

مركز پژوهش‌ها با توجه به وجود حدود 27 میلیون مشترك تلفن ثابت در كشور و تاثیر افزایش قیمت آن بر هزینه خانوارها، اسناد، مدارك، قوانین و مقررات موجود درخصوص افزایش تعرفه تلفن ثابت را بررسی كرده و افزوده است: بررسی حاضر نشان می‌دهد در صورت اجرای همزمان دو مصوبه، قیمت مكالمات تلفن ثابت افزایش چشمگیری خواهد داشت و با توجه به مدت زمان مكالمه این افزایش در استان‌های هم كد شده گاهی به 163 درصد و در استان‌های هم كد نشده به 128 درصد خواهد رسید.

‌لزوم تغییر در شرح وظایف وزارت ارتباطات

در همین حال دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاكید بر این كه تاكنون این شورا هیچ دخالتی در تغییرات وزارت ارتباطات نداشته، خاطرنشان كرد: شاید همزمانی صدور حكم جابه‌جایی وزیر سابق با آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی باعث شده كه برخی این شورا را در این موضوع دخیل ببینند.

به گزارش ایسنا، مهدی اخوان بهابادی در پاسخ به این پرسش كه طی هفته‌های گذشته برخی منابع آگاه بدون ذكر نام، اختلاف وزیر سابق با دبیر شورای عالی فضای مجازی را دلیل بركناری تقی‌پور دانسته‌اند، در توضیح نقش این شورا در جابه‌جایی و تحولات اخیر وزارت ارتباطات گفت: شورای عالی فضای مجازی به هیچ عنوان تا این لحظه به این موضوع ورود پیدا نكرده است.

اخوان بهابادی در عین حال خاطرنشان كرد: البته در هر صورت لازم است در شرح وظایف و ماموریت‌های وزارت ارتباطات تجدیدنظرهایی صورت بگیرد.

وی ادامه داد: برای این بازنگری چند علت وجود دارد كه یكی از مهم‌ترین آنها بحث خصوصی‌سازی و واگذاری مخابرات است. سال 88 و در ابتدای دولت دهم خصوصی‌سازی این شركت صورت گرفت و 30 شركت مخابرات استانی، تلفن همراه و تلفن ثابت به بخش خصوصی واگذار شد و به این ترتیب وزارتخانه تبدیل به مادری شد كه فرزندی متولد كرده كه اكنون وزن آن فرزند حداقل 85 درصد وزن مادر است و عملا مادری كه باقی مانده از نظر جثه بیشتر به یك كودك و حتی نوزاد شبیه است.

پس از این اتفاق و واگذاری مخابرات، وزارتخانه تا مدتی تا حدی برای شرح وظایف و ماموریت‌های خود دچار سردرگمی شد.

از سوی دیگر سازمان فضایی به‌عنوان یكی از بخش‌های قابل توجه در وزارت ارتباطات هم با فاصله‌ای كوتاه از وزارتخانه جدا شد كه این دومین جداسازی این وزارتخانه بود كه با فاصله چند ماهه صورت گرفت و در نهایت به‌دنبال این جداسازی‌ها ما با وزارت ارتباطاتی مواجه شدیم كه باید تغییر ماموریت و هدف بدهد.
 
کد خبر: ۲۴۶۱۹۴
 


برچسب ها : وزارت ارتباطات , افزایش هزینه مكالمه , شركت مخابرات ایران ,


آخرین مطالب

» تازه ترین آرایش کاندیداهای مجلس دهم در حوزه های گیلان ( دوشنبه 11 خرداد 1394 )
» میانگین سنی مسئولان کشور چقدر است؟ ( سه شنبه 18 فروردین 1394 )
» شخصیت زدگی و استبداد فرهنگی ( دوشنبه 20 بهمن 1393 )
» فرق مدیران دولتی در ایران و اروپا ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» از دولت خاتمی تا احمدی نژاد و روحانی ( یکشنبه 16 آذر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» سخنـان بـزرگان و اندیـشمندان در مـورد دوسـت ( شنبه 29 شهریور 1393 )
» شش راه برای جلب محبت مردم ( یکشنبه 9 شهریور 1393 )
» پنج مورد پشیمانی عمده ی انسان ها در هنگام مرگ ( شنبه 24 خرداد 1393 )