تبلیغات
هدف فردا

نویسنده: هدف فردا |
شنبه 21 بهمن 1391 |

تصور کنید! مصاحبه مطبوعاتی رییس جمهور ایران با مشاوران شیخ الازهر! ...و تاسف بیشتر آنکه آقای نمایندگان الازهر، سخنان تندی علیه ایران و مواضعش به زبان آوردند.. البته آقای رییس جمهور در واکنش به چنین اقدامی ضمن تهدید به خروج از کنفرانس گفتند «بگید اگر ادامه بدن ما می ریم»


مصطفی حق بین، سرویس سیاسی انتخاب - محمود احمدی نژاد در حالی سفر سه روزه ی خود به مصر با اشتیاقی وصف نشدنی آغاز کرد که همتای مصری او، در اجلاس مهم عدم تعهد تنها 3 ساعت در تهران بود و پس از سخنرانی، فوراً ایران را ترک کرد!

نگارنده معتقد است، سفر اخیر آقای رییس جمهور مملو از اشکالاتی بود که شاید بیش از آنکه اشکالاتش متوجه ایشان باشد، از ناپختگی طراحان و برنامه ریزان این سفر حکایت دارد. البته قطعاً اتفاقات خوبی نیز در این سفر افتاده است. کیست که اصل سفر به مصر را (که اینک در اختیار دولتی است مسلمان و به زعم خودشان، میانه رو و مخالف سلفی گری و سکولاریزم) بیهوده توصیف کند؟ اما سخن ، در چگونگی و چرایی روش هایی است که می توانست فرصتی مهم و تاریخی را برای کشور به ارمغان آورد.

در این مورد و در میان دهها مسئله ، تنها به سه مورد اشاره می کنم:اول:

آقای احمدی نژاد روز نخست در اقدامی عجیب که باعث وهن ایران است، ابتدا با شیخ عبوس الازهر دیداری کوتاه داشت و سپس با نماینده شیخ الازهر کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد!
درواقع صحیحش چنین است که جناب شیخ، حاضر نشدند رییس جمهور ایران را در کنفرانس خبری مشایعت کنند و در این حال، جناب رییس جمهور با حضور مشاوران !! الازهر به کنفرانس خبری رفت!

تصور کنید! مصاحبه مطبوعاتی رییس جمهور ایران با مشاوران شیخ الازهر! ...و تاسف بیشتر آنکه آقای نمایندگان الازهر، سخنان تندی علیه ایران و مواضعش به زبان آوردند.. البته آقای رییس جمهور در واکنش به چنین اقدامی ضمن تهدید به خروج از کنفرانس گفتند «بگید اگر ادامه بدن ما می ریم»

آیا چنین کنفرانس شلوغ و مملو از بی نظمی می تواند در شان رییس جمهور ایران باشد؟

طبعاً از جناب رییس جمهور نمی توان توقع داشت برنامه های سفر را خود بچیند ، گرچه می توان انتظار داشت با مشاهده چنین برنامه هایی، برای جلوگیری از تحقیر ملت ایران، از حضور در چنین برنامه هایی خودداری ورزند!اما در این میان، سخن اصلی با طراحان و برنامه ریزان این سفر است، چگونه آقایان مدعی اصول دیپلماتیک به خود اجازه می دهند ، چنین برنامه هایی را برای رییس جمهور ایران طراحی کنند؟ حضور در کنفرانس خبری رییس جمهور با مشاوران و نمایندگان الازهر؟! توهین و تحقیر از این واضح تر؟! متاسفانه مشاهده یک دور کامل برنامه های سفر اخیر، حکایت از بی تجربگی و ضعف شدید مشاوران و برنامه ریزان این سفر دارد!


دوم:

لطفاً به این جملات توجه کنید:


«شخصا آماده هستم در یکی از کارخانه های مصر کار کنم» ، «سفر به مصر هدیه الهی به ملت ایران و من بود» «حاضریم وام بزرگی بدون هیچ پیش شرطی به مصر بدهیم» «ایران به دنبال توسعه سطح روابط دیپلماتیک و باز کردن سفارتخانه‌ها با مصر است» ، «آماده ایم سفارت مصر در تهران را باز کنیم» و...

اشتباه نکنید! این جملات، مربوط به معاون دفتر حافظ منافع ایران در مصر نیست! سخنان رییس جمهور ایران است.... این ها تنها بخشی از تمجیدهای مکرر و یک طرفه ی جناب احمدی نژاد از مصر، پیش از سفر و در حین سفر است! و لابد باید توقع داشت، طرف مقابل نیز جملاتی مشابه بر زبان براند، اما زهی خیال باطل، سخنگوی رئیس‌جمهور مصر اعلام کرد: نزدیکی روابط با ایران در گرو موضع تهران در برابر بحران سوریه و همچنین پذیرش افکار عمومی مصر و کشورهای عربی شرط ایجاد رابطه ایران - مصر است!

پس از این موضع از بالای مصری ها، علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران خبر از «لغو یک‌جانبه روادید شهروندان مصری‌ توسط ایران» داد! بی آنکه از طرف مقابل، زحمت و حرکتی مثبت، هر چند کوچک دیده شود! به واقع چه عنوان و اسمی می توان برای چنین اقدام و سخنانی، انتخاب کرد؟ تا اینجای سفر، اعتبارافزایی ملت ایران بود یا تحقیرش؟

نکته جالب آنکه رییس جمهور ایران در عمده تصاویر، علامت پیروزی را به حضار و عکاسان نشان می دهد.

سوم:

... و نکته آخر آنکه 4 فرد ضد ایرانی که در اقدامی هماهنگ و جهت تحقیر ایران و تشیع به رییس جمهور ایران (که در این سفر نماینده رسمی ملت ایران بودند) حمله کردند، با بی توجهی دولت مصر مواجه شده و این 4 نفر پس از مدتی کوتاه با 75 دلار وثیقه آزاد شدند!

این افراد در مصاحبه های متعدد با روزنامه های مصری، ضمن تشکر از مقامات امنیتی برای «برخورد بسیار خوبشان» گفتند می خواستند رییس جمهور ایران را خفه کنند و اگر بتوانند باز هم چنین می کنند!


اصل این خبر از اساس از سوی دفتر حافظ منافع ایران تکذیب شد!

و .... رییس جمهور ایران نیز روز گذشته در میان است استقبال 100 نفر وارد تهران شد. مشایی در فرودگاه خطاب به استقبال کنندگان «خود جوش» گفت: سفر احمدی نژاد به مصر، تشییع جنازه اسرائیل بود.

نتیجه گیری هر سه مورد، باشد به عهده بینندگان و مخاطبان گرانقدر!

کد مطلب: ۹۵۳۱۴

آخرین مطالب

» تازه ترین آرایش کاندیداهای مجلس دهم در حوزه های گیلان ( دوشنبه 11 خرداد 1394 )
» میانگین سنی مسئولان کشور چقدر است؟ ( سه شنبه 18 فروردین 1394 )
» شخصیت زدگی و استبداد فرهنگی ( دوشنبه 20 بهمن 1393 )
» فرق مدیران دولتی در ایران و اروپا ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» از دولت خاتمی تا احمدی نژاد و روحانی ( یکشنبه 16 آذر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» سخنـان بـزرگان و اندیـشمندان در مـورد دوسـت ( شنبه 29 شهریور 1393 )
» شش راه برای جلب محبت مردم ( یکشنبه 9 شهریور 1393 )
» پنج مورد پشیمانی عمده ی انسان ها در هنگام مرگ ( شنبه 24 خرداد 1393 )