تبلیغات
هدف فردا

نویسنده: هدف فردا |
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 |

وضعیت وخیم نشاط اجتماعی

بررسی اخباری که در میان مردم منتشر و شنیده می شود. خبرهای اضطراب آوری درباره درگیری های سیاسی و لفظی متاسفانه در سال های اخیر کم هم نبوده است، عامل کاهش نشاط اجتماعی شمرده می شود.

یکی از رفتارهای زنده و تعالی بخش در هر جامعه، روحیه نشاطی است که در آن احساس می شود. از نگاه رفتارشناسی، نشاط اجتماعی دارای ویژگی هایی است که از وجود آنها می توان به وجود این حالت یا فقدان آن پی برد. شاد بودن، فقدان دلهره اجتماعی، پایین بودن آمار پرخاشگری و درگیری های فیزیکی و کلامی و در یک جمله، آرامش روح از مختصات بارز نشاط اجتماعی است. آسیب شناسی نشاط اجتماعی، کمبود یا نبود این عامل مهم در زندگی جمعی را در سر فصل های زیر بررسی می کند....


   1- بررسی عوامل مربوط به اقتصاد، در این بخش، بررسی می شود عواملی مانند گرانی، تورم و بهای لجام گسیخته اقلام اصلی سبد خانوار که موجب نگرانی اقشار کم درآمد و بازنشسته و نیازمند می شود، چه وضعیتی دارد.
    

    2- بررسی اخباری که در میان مردم منتشر و شنیده می شود. خبرهای اضطراب آوری درباره درگیری های سیاسی و لفظی متاسفانه در سال های اخیر کم هم نبوده است، عامل کاهش نشاط اجتماعی شمرده می شود.

   3- کمبود ابزار رفاهی و تفریحی یا گران بودن آن به طوری که بهره گیری از این گونه ابزار برای اکثریت مقدور نباشد و همین طور گران بودن ابزار شادی نیز باعث کاهش نشاط اجتماعی است. لذا بررسی این عامل نیز در حوزه مطالعات رفتارشناسی درباره نشاط اجتماعی، جای می گیرد.

     4- رفتارشناسی، همچنین سطح و گستردگی روابط اجتماعی و تعاملات عاطفی بین افراد را بررسی می کند. آیا این ارتباطات به علت کمبود وقت یا مشکلات دیگر، کاهش یافته اند؟ از دید روانشناسی، دیدار دوستان و اقوام باعث ایجاد شادمانی و کاهش افسردگی و اضطراب می شود. در مجموع، امید به آینده، می تواند تکمیل کننده نشاط اجتماعی باشد. متاسفانه نهادهای متولی با وجود دریافت بودجه های قابل توجه، کمتر به فکر ایجاد نشاط اجتماعی هستند. برای مثال، از 20 روز دیگر دوباره ترجیع بند نخ نما شده اوقات فراغت دانش آموزان در رسانه ها شروع خواهد شد. سال ها است که در این زمینه صحبت می کنیم و باز حرکت قابل توجهی انجام نمی شود، کاهش نشاط اجتماعی یعنی حرف زدن بدون اینکه عملی در پی آن باشد.
   

     5- سطح و تنوع تفریحات خانوادگی نیز عامل دیگر قابل بررسی در حوزه نشاط اجتماعی است. محدود شدن تفریح های خانوادگی به تماشای شبکه های ماهواره یی و فیلم ها و سریال ها، نوع جدیدی از انزوای عاطفی را به ارمغان آورده است که لاجرم به کاهش نشاط اجتماعی منجر می شود. هرجا که نشاط واقعی و منطقی از زندگی اجتماعی غایب شود، نشاط کاذب، غیرمنطقی و غیر اخلاقی، جایگزین آن می شود. بنابراین تا دیرتر از این نشده است، رفتار شناسان، جامعه شناسان، فرهیختگان و دلسوزان جامعه با تشکیل اتاق فکر در ایجاد شادی اجتماعی به نهادهای مسوول یاری رسانند.

مجید ابهری  28319برچسب ها : وضعیت وخیم نشاط اجتماعی , ...... ,


آخرین مطالب

» تازه ترین آرایش کاندیداهای مجلس دهم در حوزه های گیلان ( دوشنبه 11 خرداد 1394 )
» میانگین سنی مسئولان کشور چقدر است؟ ( سه شنبه 18 فروردین 1394 )
» شخصیت زدگی و استبداد فرهنگی ( دوشنبه 20 بهمن 1393 )
» فرق مدیران دولتی در ایران و اروپا ( یکشنبه 12 بهمن 1393 )
» از دولت خاتمی تا احمدی نژاد و روحانی ( یکشنبه 16 آذر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» بیشتر بدانیم ( چهارشنبه 30 مهر 1393 )
» سخنـان بـزرگان و اندیـشمندان در مـورد دوسـت ( شنبه 29 شهریور 1393 )
» شش راه برای جلب محبت مردم ( یکشنبه 9 شهریور 1393 )
» پنج مورد پشیمانی عمده ی انسان ها در هنگام مرگ ( شنبه 24 خرداد 1393 )